Güzellik

Gül hastalığı (Rozesea) nedir?

Written by yonetici

Halk arasında gül hastalığı olarak tarif edilen tıpta Rozesea olarak adlandırılan Hastalık ciltte oluşan ve vücuda yayılan lekelere verilen isimdir.

Hastalık deride döküntülerle belirti gösterip mevsimlere bağlı artma ve azalma ivmesi gösterebilen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlıkla ilgili kesin bir neden ortaya konmamış olmakla beraber virüs kaynaklı bir hastalık olduğu üzerinde durulmaktadır.

Gül hastalığı nasıl anlaşılır?

Hastalık ilk belirtilerini ağrı ve sızlamalar la vermektedir. Bunun yanında kızarıklık ve kaşıntı da ön belirtiler olarak izlenmektedir. Hastalık 40 gün gibi uzun süre etkili olarak rahatsızlık vermektedir. Cilt dökülmelerine sebep olması hastalığa yakınanlar için depresif duruma yol açmaktadır.

Gül hastalığı özellikle yaz aylarının ve havaların sıcak olduğu dönemlerde artış göstermekte olan bir rahatsızlıktır. Pişik, isilik belirtileride gösteren hastalık son yıllarda artarak kendini göstermeye devam etmektedir.

Gül hastalığı nasıl önlenir?

Gül hastalığından korunmanın başlıca yolu her şeyde olduğu gibi temizlikten geçiyor. Bu hastalığa yakalanmak istemiyorsanız cilt temizliğine önem vermelisiniz. Aşırı sabun kullanımında kaçınmakta korunma noktasında önemli bir yer tutar. Sıcak duş almak önemli korunma yöntemi olarak sayılabilir. Yorgunluk ve stresten kaçınmak tedbirlerin başında gelir. Tedavi sürecinde kremler ve losyonlar önerilmektedir. Hastalığın yayılmaması ve deformasyona neden olamamak için bu rahatsızlıktan müzdarip olanların lif kullanmaması gerekir.

Leave a Comment